MIS ON JUDO?

Judo ehk džuudo (jaapani keeles 柔道 (jūdō; ‘pehme tee’)) on heidetele ja kinnihoidmistele keskenduv Jaapani päritolu võitluskunst ning võitlusspordiala, sh olümpiaala. Judoga tegelevaid sportlasi nimetatakse judokateks.

Džuudos on oluline kiirus ja osavus ning dünaamiline reageerimine vastase liikumisele.

Džuudo on välja kasvanud mitmest erinevast Jaapani jūjutsu koolist. Esimese džuudo treeningkooli rajas 1882.a Shitayas dr Jigoro Kano.

Džuudo harjutajate taset märgitakse kyu (õpilase) ja dan (meistri) astmetega ning astmeid eristavad erivärvilised vööd.

Kyu tasemel: 6. – valge, 5. – kollane, 4. – oranž, 3. – roheline, 2. – sinine, 1. – pruun.

Dan´i tasemel: 1.–5. – must, 6.–8. – punavalge, 9. ja 10. – punane, 12. – lai valge vöö (omistatud vaid džuudo loojale Jigoro Kanole). 11. vööastet välja ei anta.

UNESCO ON KINNITANUD JUDO PARIMAKS ESIMESEKS SPORDIALAKS LASTELE JA NOORTELE VANUSES 4 KUNI 21.a

Eelised lapse arendamisel: regulaarne judo treening arendab jõudu, kiirust, painduvust, vastupidavust, tasakaalu, koordinatsiooni, reflekse, keskendumist, enesekindlust, vastastikust mõistmist, oma partnerist lugupidamist ja muid positiivseid isiksuse omadusi, õpetades ühtlasi tundma oma keha. Pidevalt muutuva olukorra tõttu on laps judotreeningul sunnitud stimuleerima oma ′′taktikalist peegeldust”. Judo ei soodusta agressiooni. Kaaslastega suheldes õpib laps tegema koostööd, austama, arendama ja mõistma iseennast. Judo harjutamine ilma löökideta, mis on iseloomulik eriti algstaadiumis, on lastele ohutum kui teisi sõjakunstidest arendatud spordialasid harrastades. Kuna tegemist on algselt lahingus kasutatud võitluskunstiga, arendab judo oma praktiseerimise kultuuris ja traditsioonides selliseid iseloomuomadusi nagu austus, distsipliin, emotsionaalne tasakaal ning tutvustab lastele muid väärtusi igapäevaseks eluks.

Kasulik teave judo kohta:

– Judo on kogu oma olemuses koolisport

– Judo on olümpiaala

– Judo on kohustuslik õppeaine INEF-i kuuluvate riikide koolides. INEF on Prantsuse STAPS ekvivalent – (füüsilise ja sportliku tegevuse teadused ja tehnikad)

– Judo on spordiala, mida UNESCO tunnustab kui kõige soositumat spordiala üle 4.a lastele ja noorukitele, soovitades lülitada judo parima esmase spordialana kõikide koolide õppeprogrammidesse.

Annamaria Stolfo (IFS 6.DAN)

Lapsevanemad mõelge, millist spordiala oma lapsele valida.

JUDO / DZUUDO SPORDIALANA

Olümpiamängude kavas on džuudo alates 1964.a meestele (välja arvatud 1968) ning 1992.a naistele. Meeste džuudo oli esimene Aasiast pärit spordiala, mis olümpiakavasse lülitati. Praegu on olümpiamängude kavas seitse kaalukategooriat meestele ja seitse kaalukategooriat naistele.

Vaata ka Judo ajalugu siit

JUDOKLUBI DOKYO ASUTAJA SENSEI JAANUS OLEV RÄÄGIB JUDO FILOSOOFIAST NING JUDO KUI SPORDIALA OLULISUSEST LAPSE VAIMSES JA FÜÜSILISES ARENGUS. HEAD KUULAMIST!

https://perejakodu.delfi.ee/artikkel/120149784/selle-spordialaga-tegelemine-annab-lastele-elukestva-oskuse-keerulistes-olukordades-hakkama-saada?fbclid=IwAR3YzFTevu9E-iF1UFPd6P-LpZ68TT30p76ED18u6H8lXlNy0OlmzjVQOjw